Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Vaikų gastroenterologė apie pilvo skausmus
2016 spalio 28 d.
Vaikų gastroenterologė apie pilvo skausmus

Jaunėja ir sunkėja

Kuris vaikas nėra skundęsis pilvo skausmais? Nepavalgius ar persivalgius, pavargus, išsigandus, susijaudinus, žiūrėk, ir suskausta pilvelį. Gerai, kad neilgam – pašalinus priežastį, atsigėrus arbatos ar mikstūros, skausmas praeina.

Deja, ne visiems. Nuolatiniai vaiko nusiskundimai neaiškios kilmės pilvo skausmais, lydimi pykinimo, vėmimo, sutrikęs apetitas ir panašios bėdos skatina tėvus ieškoti šių negalavimų priežasties.

Respublikinės Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikoje dirba tokioje bėdoje gelbstinti specialistė – vaikų gastroenterologė gydytoja Gitana Pranculienė. Į ją galima kreiptis turint šeimos gydytojo siuntimą. Gydytoja taip pat dirba ir Panevėžyje.

Vaikų gastroenterologo paslaugų reikia vis daugiau ir dažniau. „Virškinimo trakto ligos jaunėja ir sunkėja. Gastroenterologo pagalbos jau reikia ne tik vyresnio amžiaus vaikams, paaugliams, bet ir ikimokyklinukams, net ir kūdikiams“, – tvirtina gydytoja.

Štai prieš mėnesį tulžies pūslės akmenligė nustatyta vos metukų sulaukus mažyliui. Ne kartą išaiškinta šia liga sergančių vyresnio amžiaus vaikų – kai kuriais atvejais be chirurgo įsikišimo neapsieita.

Dažniausiai – vidurių užkietėjimas

Kaip sako gastroenterologė, viena dažniausiai pasitaikančių įvairaus amžiaus virškinimo trakto ligų – vidurių užkietėjimas. Laiku neatkreipus dėmesį į šią bėdą, ji gali virsti rimta liga.

Sunerimus, kad vaikas tuštinasi rečiau nei tris kartus per savaitę, o jeigu ir dažniau, bet tuštinimasis būna skausmingas, sutrikęs, būtinai reikėtų kreiptis į specialistą. Vaikų vidurių užkietėjimą būtina gydyti.

Vaikų gastroenterologinių ligų yra nemažai. Jos, pasak gydytojos, gali būti skirstomos pagal vaikų amžių: kūdikius dažniausiai kamuoja diegliai, atpylinėjimas, ikimokyklinio amžiaus vaikus – funkciniai virškinimo trakto sutrikimai, vyresniuosius – organinės virškinimo trakto ligos, gali pasireikšti vadinamasis refliuksas, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė ir panašiai.

Respublikinėje Kauno ligoninėje gydytoja konsultuoja esant virškinamojo trakto sutrikimams, stemplės, dvylikapirštės žarnos, kepenų ir tulžies pūslės bei latakų, uždegiminėms žarnyno, skrandžio ir kitoms ligoms.

G. Pranculienė teigia, jog kartais, vaikui skundžiantis pilvo skausmais, atlikus visus tyrimus jie būna geri. Pilvo skausmai tam tikrame amžiuje gali kamuoti dėl per didelio vaiko jautrumo.

Daug šneka – mažai daro

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad virškinimo trakto ligų gausėjimą, jaunėjimą ir sunkėjimą lemia žmonių gyvenimo būdo pokyčiai, ypač pakitusi mityba.

„Žinoma, priežasčių yra ir daugiau, bet mityba – viena iš svarbiausių. Nors dabar apie sveiką mitybą informacijos gausu, ji nuolat propaguojama spaudoje, televizijos laidose, tačiau iš tikrųjų žmonės tik daug šneka, o mažai daro.

Dauguma jų mėgsta ir valgo nesveiką maistą, nors puikiai žino, koks turi būti sveikas, kokie produktai ir patiekalai sveikatai naudingi“, – apgailestauja G. Pranculienė.

Nuolat susidurianti su vaikų gastroenterologinėmis problemomis gydytoja konstatuoja, kad vaikai valgo per mažai daržovių, kruopų, o miltinių patiekalų, cukraus, saldumynų – per daug.

„Daržovės, grūdai, mėsa, vaisiai“, – vardija gydytoja, paklausta apie naudingiausius produktus.

Ji taip pat primena, jog ir suaugusiems, ir vaikams labai svarbus yra fizinis aktyvumas, teisingas dienos rėžimas.

Pati gydytoja stengiasi savo šeimą maitinti tik sveikai, ugdyti sveikos mitybos įpročius – trylikos ir devynerių metų dukros puikiai žino, kokią žalą organizmui gali padaryti gazuoti gėrimai, tad niekada neperka kokakolos, bulvių traškučių. „Sveika mityba turi būti gyvenimo būdas, įprotis, o ne atsitiktinės sveikatinimo akcijos: „Štai aš šiandien blogai jaučiuosi, tai valgysiu sveikai, atsisakysiu nesveikų produktų, o geriau pasijutęs vėl galėsiu prie jų grįžti. Taip negali būti“, – sako G. Pranculienė.

Ji pabrėžia, kad sveikus vaikus norintys auginti tėvai ir patys privalo sveikai maitintis: jie negali krimsti saldumynus, bandeles, gerti gazuotus gėrimus, o vaikams juos griežtai drausti, sakyti jog nesveika.

Tikslinga kryptis

„Sveika mityba – visos šeimos rūpestis. Tik patys sveikai besimaitinantys tėvai to gali išmokyti ir vaikus“, – sako specialistė.

G. Pranculienė pacientus konsultuoja ir mitybos klausimais, atsižvelgdama į ligos diagnozę, gali rekomenduoti tinkamiausią dietą. Taip pat atlieka pilvo organų ultragarso ir kitus tyrimus.

Iš Kelmės kilusi ir jau daug metų Kaune gyvenanti gydytoja pradėjusi studijuoti mediciną žinojo, jog jos specializacija bus susijusi su vaikais. O gastroenterologija gydytojai pasirodė labiausai įdomi, be to, jai buvo svarbios mitybos problemos.

Baigusi studijas Kauno medicinos universitete, gydytoja prieš dvylika metų dar baigė vaikų gastroenterologijos rezidentūrą, o vėliau Lietuvos sveikatos mokslų universitete Vaikų ligų klinikoje apgynė daktaro disertaciją, stažavosi klinikinės molekulinės biologijos institute Vokietijoje.

Registracija pas vaikų gastroenterologę Gitaną Pranculienę:

  • telefonu (8 37) 342 170 ; (8 37) 200401
  • internetu www.sergu.lt
  • atvykus į Konsultacijų poliklinikos registratūrą

Kur mus rasti?

Respublikinė Kauno ligoninė Konsultacijų poliklinika

Hipodromo g. 13, Kaunas (Aukštieji Šančiai)

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd